2o Γυμνάσιο Μίκρας

Εγγραφές

Α. ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΙΤΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των παιδιών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη του σχολείου μας κατά την σχολική χρονιά 2023-2024,σας καλωσορίζουμε και ευχόμαστε καλή επιτυχία στους/στις νέους/νέες μαθητές/τριες στο καινούργιο τους ξεκίνημα και στην εκπαιδευτική μετάβαση τους από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

Ευχόμαστε θετικά συναισθήματα, επιτυχίες και εποικοδομητικές συνεργασίες να κατακλύσουν την νέα σχολική χρονιά προς όφελος πάντα των μαθητών/τριών μας.

Στο 2ο Γυμνάσιο Μίκρας εγγράφονται μαθητές και μαθήτριες, που ο τόπος μόνιμης κατοικίας τους βρίσκεται στο Πλαγιάρι - Κάτω Σχολάρι - Παιδιό χωριό SOS .

Ηλεκτρονικά θα μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο στέλνοντας e-mail στο σχολείο:Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

και να ενημερώνεστε για τα σχολικά δρώμενα από τον ιστότοπο της σχολικής μονάδας,Website:  http://2gym-mikras.thess.sch.gr

Για τους/τις μαθητές/τριες που το σχολικό έτος 2023-2024 θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη, πρέπει να κατεβάσετε τα παρακάτω απαιτούμενα δικαιολογητικά από την ιστοσελίδα και στη συνέχεια να τα καταθέσετε στο σχολείο:

1. Υπεύθυνη Δήλωση- αίτηση εγγραφήςpdf

Είναι η αίτηση η οποία απαιτείται για την εγγραφή του/της μαθητή/τριας στη σχολική μονάδα. Μπορείτε να την εκτυπώσετε και κατόπιν να την προσκομίσετε συμπληρωμένη και ενυπόγραφη στο σχολείο μας. Προσοχή στα τηλέφωνα και τα email επικοινωνίας.

2. Έντυπο γονικής συγκατάθεσης για δημιουργία μαθητικού λογαριασμού στο Π.Σ.Δ.pdf

Το σχολείο του παιδιού σας πρόκειται να δημιουργήσει λογαριασμό πρόσβασης στην υπηρεσία Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου και στις υπόλοιπες υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (Π.Σ.Δ.).Καταθέστε στο σχολείο το έγγραφο ενυπόγραφο μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου 2023.

3. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή(ΑΔΥΜ)pdf

Για τους μαθητές που το σχολικό έτος 2023-2024 θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη, πρέπει να κατατεθεί υποχρεωτικά το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή(Α.Δ.Υ.Μ.)συμπληρωμένο. Το έντυπο του Α.Δ.Υ.Μ., που για το Γυμνάσιο έχει ισχύ για τρία σχολικά έτη, συμπληρώνεται με τη φροντίδα των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών, από ιατρούς των οικείων Κέντρων Υγείας ή Περιφερειακών Γενικών Νοσοκομείων ή των Ασφαλιστικών φορέων των γονέων και κηδεμόνων ή από ιδιώτες παιδιάτρους και ιατρούς που παρακολουθούν την κατάσταση της υγείας των μαθητών. Η παράλειψη κατάθεσης του Α.Δ.Υ.Μ. συνεπάγεται τον αποκλεισμό του/της μαθητή/τριας από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, στο οποίο θεωρείται αδικαιολογήτως απών καθώς και από άλλες σχετικές σχολικές δραστηριότητες.

Μπορείτε να το προσκομίσετε οι ίδιοι οι γονείς και κηδεμόνες ή μπορούν να το προσκομίσουν και οι μαθητές/τριες μας μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου.

Σε περίπτωση που κάποιο παιδί έχει ιδιαίτερο πρόβλημα υγείας, ο γονέας-κηδεμόνας, πρέπει καταρχήν να ενημερώσει άμεσα το σχολείο και στη συνέχεια να καταθέσει τις σχετικές ιατρικές βεβαιώσεις στο Διευθυντή μέχρι 30-9-2023.

4. Υπεύθυνη δήλωση γονέα-κηδεμόναpdf

Στην συγκεκριμένη υπεύθυνη δήλωση δηλώνει ο γονέας ή κηδεμόνας του/της μαθητή/τριας τα παρακάτω:

4.1 Την νόμιμη άσκηση της κηδεμονίας

4.2 Την συναίνεση του να ενημερωνεται ηλεκτρονικά για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας, καθώς και την ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων ή το αριθμό του τηλεφώνου στον οποίο θα αποστέλλονται τα σύντομα μηνύματα (SMS). Στην περίπτωση κοινής άσκησης της επιμέλειας από διαζευγμένους γονείς θα πρέπει να κατατεθούν και οι δύο υπεύθυνες δηλώσεις και τα λοιπά στοιχεία αμφοτέρων των γονέων.

4.3 Την συναίνεση για τη συμμετοχή του μαθητή/τριας σε εκδηλώσεις ή δράσεις του σχολείου που αποφασίζονται σύμφωνα με το νόμο από το σύλλογο διδασκόντων (παρελάσεις εθνικών εορτών, εκκλησιασμούς εφόσον πρόκειται περί ορθοδόξων μαθητών, παρακολούθηση διαλέξεων από έγκριτους ομιλητές στο σχολείο, σχολικούς περιπάτους με ή χωρίς μεταφορικό μέσο, εγκεκριμένα εκπαιδευτικά προγράμματα εντός σχολείου και πέραν των ωρών διδασκαλίας εφόσον ο μαθητής το επιθυμεί).

Εάν δεν συναινεί θα καταθέσει ξεχωριστή υπεύθυνη δήλωση στην οποία να αναφέρεται ο λόγος που δεν συναινείτε.

4.4 Την συναίνεση για λήψη οπτικού υλικού (φωτογραφιών ή βίντεο) στο οποίο ενδέχεται να απεικονίζεται και το παιδί του, με σκοπό την προβολή του στο διαδικτυακό τόπο και εν’ γένει στα πλαίσια  ενεργειών δημοσιότητας και επικοινωνίας του σχολείου.

5. Μία φωτογραφία του/της μαθητή/τριας

Β. ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΙΤΗΣΟΥΝ ΣΤΗ  Β΄  ΚΑΙ  Γ΄ ΤΑΞΗ

Για την εγγραφή των μαθητών της Β΄ και Γ΄ τάξης, απαιτείται μόνο υπογραφή του γονέα-κηδεμόνα στην καρτέλα ατομικών στοιχείων του/της μαθητή/τριας